1T2 - Touran - buchanie-klepotanie zo zadnej nápravy

2003 - ...

Moderátor: valado45

Napísať odpoveď
Používateľov profilový obrázok
vitusmotuz
Pretekár
Pretekár
Príspevky: 676
Dátum registrácie: 04.01.2009 18:02
Bydlisko: Stredné Slovensko
Kontaktovať používateľa:

1T2 - Touran - buchanie-klepotanie zo zadnej nápravy

Príspevok od používateľa vitusmotuz »

Ahojte skúsení Volkswageňáci :wink:

keďže som v citovom spojení so svojím autom, vnímam každý rozdiel zvuku. Už dlhšiu dobu som pozoroval buchotanie zo zadnej časti nápravy, či časti vozidla. Najprv si vravím asi niečo v kufri. Kontrolujem, nič tam nie je! Idem ďalej. Kontrolujem, kedy som menil ložiská. Zisťujem, že to bolo 37 tisíc km dozadu. cca 3 a pol roka časovo. Chytím koleso a skúšam radiálnu vôľu! Zisťujem, že vôľa je celkom veľká! Hovorím si: "je to možné", aby tak rýchlo odišlo to ložisko? Kupoval som ložiská od značky FAG (tieto sú aj v originálnom diely), tak teraz nechápem či som mal len ja zlú skúsenosť a šťastie na vadný kus, alebo už nemám dôverovať tejto značke vôbec? Má niekto viac skúseností? Je možné, aby tak skoro došlo k opotrebeniu ložiska? Mám aj napriek nízkemu nájazdu meniť ložisko na druhej strane? :arrow:
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

2.0 TDI 8V 103kW; Highline 2009; Kód motora: BMM; Kód prevodovky: KNR;

Používateľov profilový obrázok
vitusmotuz
Pretekár
Pretekár
Príspevky: 676
Dátum registrácie: 04.01.2009 18:02
Bydlisko: Stredné Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: 1T2 - Touran - buchanie-klepotanie zo zadnej nápravy

Príspevok od používateľa vitusmotuz »

tak som to vymenil. Záver som spravil následovný: Pravdepodobne z dôvodu nedodržania uťahovacieho momentu došlo k poškodeniu ložiska. Takto vyzeralo ložisko
Obrázok Obrázok


EDIT 19.4.23 - búchanie síce slabšie, ale stále pretrváva napriek výmene oboch zadných ložísk - vyzerá to na uloženie tlmiča ešte dám info

EDIT: 30.4.2023 - mechanik, keď menil zadne tlmiče nedoťahoval matice momentovým kľúčom na presne stanovené hodnoty, ktorí sa časom uvoľnili a vybili tými rázmi závit na tlmiči. Musel som vymeniť tlmič a nové uloženia čiže kompletka aj s ložiskom. :( :?
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

2.0 TDI 8V 103kW; Highline 2009; Kód motora: BMM; Kód prevodovky: KNR;

Napísať odpoveď

Návrat na "Touran"