Starostlivosť o kožu

Starostlivost o kozu

Moderátori: autodetail.sk, Moderátor

Napísať odpoveď
Používateľov profilový obrázok
autodetail.sk
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 18.06.2012 15:33
Bydlisko: Bajkalská 12, Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Starostlivosť o kožu

Príspevok od používateľa autodetail.sk »

Takže zopár slov k čisteniu a starostlivosti o kožu. V prvom rade si treba uvedomiť aká koža sa používa na čalúnenie či už sedadiel, volantu, prípadne prístrojovej dosky vo Vašom vozidle, z hľadiska jej štruktúry a povrchovej úpravy, a na základe toho voliť prípravky na jej čistenie a udržovanie.

Vo všeobecnosti platí, že všetky kožené materiály používané v autách sú farbené a povrchovo upravované. To znamená, že je upravovaná a farbená vrchná vrstva kože za účelom odolávania predovšetkým mechanickému poškodeniu. Takže toľko vo veľkej všeobecnosti. Na základe spomenutého, starostlivosť o kožu v podstate znamená starostlivosť práve o jej hornú vrstvu. Základným princípom je udržanie vláčnosti a vzdušnosti kože, čo je možné dosiahnuť aplikovaním prostriedkov, ktoré kožu čistia - to znamená - zbavia póry, ktoré sa v koži nachádzajú, nečistôt a tým ju prevzdušnia.
Následne pokračujeme aplikáciou kondicionérov, ktoré kožu vyživujú - to znamená - udržujú kožu istým spôsobom vlhkú a tým pádom vláčnu, čím sa zamedzí jej oderom, lámaniu, prípadne roztrhnutiu spôsobenému tlakom na povrch kože. Ak chceme udržovať kožu v aute dlhodobo v dobrej kondícii, musíme zabudnúť na rôzne All in One utierky a krémy bežne dostupné na pumpách, ktoré povrch kože v podstate len zanášajú už nahromadenou špinou a vytvárajú nepriedušnú vrstvu na povrchu kože, a tým zabraňujú potrebnej hydratácii. Štandardom je čistenie kože minimálne raz do roka, za použitia produktov slúžiacich len na čistenie kože v automobiloch a následné aplikovanie produktov alebo tzv. kondicionérov, ktoré kožu hydratujú, pričom nevytvárajú na povrchu vrstvu, ktorá zabraňuje vzdušnosti kože. Ich aplikácia nie je nijako zložitá a v mnohých prípadoch dokážu výrazne zlepšiť stav aj dlhoročne zanedbávaných kožených povrchov. Pri drahých, resp. zberateľských modeloch áut sa zničená koža reštauruje rôznymi technikami, ktoré ale nepatria rozhodne medzi techniky pre začiatočníkov, a tým pádom sa im v rámci všeobecných rád venovať nebudeme.
web: http://www.autodetail.sk" onclick="window.open(this.href);return false; - eshop s profesionálnou autokozmetikou, fórum o detailingu áut
facebook: https://www.facebook.com/autodetail.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;

Používateľov profilový obrázok
Ludo44
VWexpert
VWexpert
Príspevky: 3202
Dátum registrácie: 23.05.2008 21:50
Bydlisko: Martin

Re: Starostlivosť o kožu

Príspevok od používateľa Ludo44 »

Ja by som sa chcel povenovať prave sedadlám u tých starších aut. Mam stare auto (cez 40 rokov)su tam pravdepodobne kožene ( pripomina mi to skôr vinyl)sedačky . Okolo 20cať rokov na nich nikto nesedel ani sa s nimi nič nerobilo , potrebujem ich dostať do prevadzky schopneho stavu . Čo môžem použiť na renovaciu a ako mam postupovať aby som im neublížil. Zatial su pekne nepopraskane ,nezničene ale tvrde , vysušene , bojim sa na ne sadnuť aby som ich nepotrhal .
Ďakujem za radu.

prontoblack
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 02.05.2018 10:47

Re: Starostlivosť o kožu

Príspevok od používateľa prontoblack »

carpro inside v koncentrácii 1:5 s destil. vodou a potom carpro Leather v 3 vrstvách

Radis
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 05.04.2022 15:03

Re: Starostlivosť o kožu

Príspevok od používateľa Radis »

Čaute klubáči. Má niekto skúsenosti s autokozmetikou na kožu od značky ADBL ?

Gojo123
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 31.07.2022 08:01

Re: Starostlivosť o kožu

Príspevok od používateľa Gojo123 »

ADBL ani nie, ale odporúčam Shiny Garage alebo Deturner. Napr. tento set na kožu je pecka.
https://www.wolfgarage.sk/koza/deturner ... st-o-kozu/

Radis
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 05.04.2022 15:03

Re: Starostlivosť o kožu

Príspevok od používateľa Radis »

No. takze nakoniec som kupil ADBL kedze vtedy nikto este neodpisal . po prvych pouzitiach podla mna dobre, az moc. zatial som spokojny.

Napísať odpoveď

Návrat na "Koža"