Touran 2020 1.5 TSI (hluk z prevodovky)

2003 - ...

Moderátor: valado45

Napísať odpoveď
BaltoTheFirst
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 25.09.2021 21:50

Touran 2020 1.5 TSI (hluk z prevodovky)

Príspevok od používateľa BaltoTheFirst »

Ahojte,

rád by som zistil, či sa niekto stretol s podobným problémom. Kúpil som nový Touran, pri nájazde zhruba 5000 km, po dlhšej jazde a prvom zastavení, začalo auto vydávať z motorového priestoru divný "bumerangový" (prerušovaný) zvuk. Robí to pri N, pri 1 a 2 sa tento zvuk stupňuje spolu s otáčkami. Pri vyšších stupňoch to auto pravdepodobne už nerobí, nechce sa mi veriť, že ten zvuk by bol prehlušený hlukom z vozovky/kolies. Po vypnutí motora (stačí aj na 10 min.) tento zvuk už nepočuť, až kým sa auto opätovne dostatočne zahreje.

Samozrejme som to odviezol do servisu, najprv si podľa prvotnej obhliadky mysleli, že by to mohla byť vodná pumpa. Po rozobratí sa zistilo, že zvuk vychádza z prevodovky.

Momentálne je auto rozobraté, čakalo sa na schválenie výmeny celej prevodovky, ktorú ale importér odmietol s tým, že o probléme VW vie a hľadajú iné riešenie ako výmenu. Ich návrh bol auto poskladať a vrátiť mi ho, kým na riešenie neprídu. Potom by som ho opäť do servisu zaviezol na opravu prevodovky. Časový horizont v nedohľadne.

Do servisu som šiel s tým, že ide predsa o nové auto a nie je to v poriadku. Vozím v ňom rodinu a to je aj jeden z dôvodov kúpy práve Tourana. Napriek tomu, že "Garancia mobility" a s ním súvisiace náhradné auto sa vzťahuje len na nepojazdné vozidlo (v momente návštevy servisu bolo pojazdné), dealer sa snaží byť maximálne ústretový a po niekoľkých dňoch mi na svoje náklady až do vyriešenia problému náhradné vozidlo poskytne. Návrh importéra "zmietol" zo stola a auto ostáva rozobraté v servise.

Moja otázka znie, mám nárok stáť si za výmenou celej prevodovky? VW vraj o probléme vie, no zatiaľ nemá riešenie (teda až na to, že mám na ňom ďalej jazdiť). Po akej dlhej dobe (v prípade nevyriešenia problému) môžem od kúpy odstúpiť? Prípadne, čo ak zvolená (vymyslená výrobcom) oprava nepomôže? Budem chodiť do servisu navždy, alebo sa dá po niekoľkých razoch auto vrátiť s tým, že porucha nebola odstránená.

Za skúsenosti či rady vopred ďakujem.

Používateľov profilový obrázok
vitusmotuz
Pretekár
Pretekár
Príspevky: 675
Dátum registrácie: 04.01.2009 18:02
Bydlisko: Stredné Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Touran 2020 1.5 TSI (hluk z prevodovky)

Príspevok od používateľa vitusmotuz »

no pokiaľ výrobca nevie odstrániť vadu v lehote na základe reklamácie. Napríklad výmenou vadného dielu alebo len jeho časti, tak by mal vymeniť celú prevodovku samozrejme ako diel. Dôležité je aby si mal doklad, kde bude jasný dátum prijatia reklamácie. Odporúčam však ešte konzultáciu s právnikom alebo najprv so SOI-kou. A uvidíš ako sa budú ometať :)
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

2.0 TDI 8V 103kW; Highline 2009; Kód motora: BMM; Kód prevodovky: KNR;

BaltoTheFirst
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 25.09.2021 21:50

Re: Touran 2020 1.5 TSI (hluk z prevodovky)

Príspevok od používateľa BaltoTheFirst »

vitusmotuz napísal:
27.09.2021 12:38
no pokiaľ výrobca nevie odstrániť vadu v lehote na základe reklamácie. Napríklad výmenou vadného dielu alebo len jeho časti, tak by mal vymeniť celú prevodovku samozrejme ako diel. Dôležité je aby si mal doklad, kde bude jasný dátum prijatia reklamácie. Odporúčam však ešte konzultáciu s právnikom alebo najprv so SOI-kou. A uvidíš ako sa budú ometať :)
Vďaka. Jasné, doklad o prijatí do servisu mám. Len ma trocha zarazil návrh výrobcu - jazdite na tom, kým neprídeme na to, ako to opraviť. Našťastie dealer mal na to rovnaký názor ako ja.

Používateľov profilový obrázok
vitusmotuz
Pretekár
Pretekár
Príspevky: 675
Dátum registrácie: 04.01.2009 18:02
Bydlisko: Stredné Slovensko
Kontaktovať používateľa:

Re: Touran 2020 1.5 TSI (hluk z prevodovky)

Príspevok od používateľa vitusmotuz »

tak treba brať do úvahy, že aj to sú ľudia a často môžu konať z vlastnej vôle, ktorá nemusí korešpondovať so zákonom o ochrane spotrebiteľa a inými predpismi týkajúcimi sa reklamácií.
Naposledy upravil/-a vitusmotuz v 30.09.2021 13:33, upravené celkom 1 krát.
ObrázokObrázokObrázokObrázokObrázok

2.0 TDI 8V 103kW; Highline 2009; Kód motora: BMM; Kód prevodovky: KNR;

miseb79
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07.07.2021 11:11

Re: Touran 2020 1.5 TSI (hluk z prevodovky)

Príspevok od používateľa miseb79 »

nezistoval si blizsie, co je to za problem (kedze o nom vie aj VW)? Mam objednany tiez Touran s DSG, tak by ma to zaujimalo, ale nikde na forach som nic nenasiel. To je sila, auto s najazdom 5000km a zavada... :(

BaltoTheFirst
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 25.09.2021 21:50

Re: Touran 2020 1.5 TSI (hluk z prevodovky)

Príspevok od používateľa BaltoTheFirst »

miseb79 napísal:
29.09.2021 15:18
nezistoval si blizsie, co je to za problem (kedze o nom vie aj VW)? Mam objednany tiez Touran s DSG, tak by ma to zaujimalo, ale nikde na forach som nic nenasiel. To je sila, auto s najazdom 5000km a zavada... :(
Neviem nič bližšie. Z toho čo mi povedali u dealera som pochopil, že VW vie len o tom, že sa s tým už "pár" ľudí stretlo, ale nevedia prísť na príčinu hluku. Stopli všetky takéto opravy až kým neprídu na to, čo to spôsobuje a ako to opraviť. Dealer mal nedávno podobnú skúsenosť s jedným Tiguanom, kde výmenu celej prevodovky VW schválil. Našťastie mám len vďaka ochote dealera náhradné auto. Inak moje nie je s DSG, tie možno taký problém nemajú.

miseb79
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07.07.2021 11:11

Re: Touran 2020 1.5 TSI (hluk z prevodovky)

Príspevok od používateľa miseb79 »

Praveze doteraz, co som cital fora (aj zahranicne), tak som nenasiel ani jeden problem s manualom, preto ma to prekvapilo. Vacsinou boli problemove DSG DQ200, co su suche automaticke prevodovky. Kazdopadne drzim palce nech sa to doriesi a dojdu na pricinu. CLovek by cakal, ze auto, ktore sa vyraba od 2015 uz ma vsetky muchy vychytane.

Používateľov profilový obrázok
frflos
VWmaniak
VWmaniak
Príspevky: 17162
Dátum registrácie: 18.04.2009 19:48
Bydlisko: kusok od Partizanske

Re: Touran 2020 1.5 TSI (hluk z prevodovky)

Príspevok od používateľa frflos »

...prosim ta necituj kazdy prispevok
...už toľko nefrflem, ale rovno mažem, keď nečítaš pravidlá
...chces klubacke tricko a nalepku? klikni -->TUTO<--
...a nic nikde nikomu nezapisujem

BaltoTheFirst
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 25.09.2021 21:50

Re: Touran 2020 1.5 TSI (hluk z prevodovky)

Príspevok od používateľa BaltoTheFirst »

Vzhľadom na to, že sa nikto z tu registrovaných asi nestretol s podobným problémom, píšem len krátky "update". Už tri týždne jazdím na Q3ke a riešenie od VW v nedohľadne. PS frflosovi, snáď je to bez citácie.

Napísať odpoveď

Návrat na "Touran"