Odvzdušnenie brzd

2003 - ...

Moderátor: valado45

Používateľov profilový obrázok
velicanyi
Vodič
Vodič
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 29.06.2010 19:05
Bydlisko: Tekovský Hrádok okres Levice

Odvzdušnenie brzd

Príspevok od používateľa velicanyi »

Ahojte,
minulý týždeň som si všimol, že mi pri rozjazde akoby šúchalo niečo v pravom zadnom kolese.
Myslel som si že to je ložisko, ale keď som to cez víkend rozobral, zistil som že to robí brzda.
Tak som vybral celý strmeň a piestik bol úplne zalepený a bol celkom problém ho pohnúť a vytlačiť von. Bola už poškodená gumová manžetka a piestik bol celý zaoxidovaný nejakým bielim povlakom. V mieste kde bola poškodená manžetka bol ten povlak dosť nahrubo.
Našiel som na nete síce sadu na repas za cca 25€, ale rozhodol som objednať celý komplet strmeň origo TRW za cca 60€. Snáď to bude lepšia volba.
Problém ale je v tom, že som tú hadičku na aute podľa všetkého zle uzavrel a dnes keď som sa bol doobeda v garáži som našiel pod autom obrovskú kaluž. Od nedele tam asi vytiekla všetka brzdová kvapalina čo mohla.
Je to moja chyba, ja viem. Len teraz neviem ako postupovať keď mi príde nový strmeň a budem to v podstate nanovo napúšťať kvapalinou a odvzdušňovať.
Je potrebné odvzdušniť všetky brzdy, alebo iba tú čo som rozobral?

Máte prosím niekto s niečím takýmto skúsenosť??

Ďakujem

Používateľov profilový obrázok
frflos
VWmaniak
VWmaniak
Príspevky: 17162
Dátum registrácie: 18.04.2009 19:48
Bydlisko: kusok od Partizanske

Re: Odvzdušnenie brzd

Príspevok od používateľa frflos »

...teoreticky by stacilo len zadok odvzdusnit, ale lepsie bude, ked urobis komplet a nie som si isty ci nebude treba aj abs odvzdusnit diagnostikou
...už toľko nefrflem, ale rovno mažem, keď nečítaš pravidlá
...chces klubacke tricko a nalepku? klikni -->TUTO<--
...a nic nikde nikomu nezapisujem

Používateľov profilový obrázok
velicanyi
Vodič
Vodič
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 29.06.2010 19:05
Bydlisko: Tekovský Hrádok okres Levice

Re: Odvzdušnenie brzd

Príspevok od používateľa velicanyi »

Podľa e-shopu by zajtra mal doraziť ten strmeň tak ak to stihnem po práci nahodiť, uvidíme čo to spraví ak to ´´iba´´ dolejem a odvzdušním. Dúfam, že to ABS bude ok a nebude potrebné to riešiť cez diagnostiku.

Používateľov profilový obrázok
velicanyi
Vodič
Vodič
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 29.06.2010 19:05
Bydlisko: Tekovský Hrádok okres Levice

Re: Odvzdušnenie brzd

Príspevok od používateľa velicanyi »

Takže nový strmeň som nahodil, kvapalinu som dolial, postupne sme so synom odvzdušňovali a natlakovali zadnú brzdu.
Všetko vyzeralo OK, boli sme to vyskúšať a brzdí to. Akurát som si všimol, že keď som počas jazdy zatiahol ručnú, tak zablokovalo do ´´fleku´´ iba tú stranu kde nebol menený strmeň. Tak neviem či si to ešte musí celé nejako sadnúť. Kotúč aj platničky ostali pôvodnú, len je možné, že som ich dal opačne. Vonkajšiu dnu a vnútornú z vonkajšej strany(nepoznačil som si ktorá bola kde).
Prešli sme asi 5km, prišli domov a ešte raz to odvzdušnili ale stále to isté. Do fleku ide iba ľavá strana.
A ešte jedna zaujímavá vec. Keď sme dorazili domov a zastavil som pred domom, držal som nohu na brzde a pedál pomaličky klesal. Vypol som motor, stlačil som brzdu ešte raz a pedál sa už nepohol.
Je OK že pri naštartovanom motore pedál pomaličky klesá?

oberon
Jazdec
Jazdec
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 01.07.2015 21:34
Bydlisko: Košice

Re: Odvzdušnenie brzd

Príspevok od používateľa oberon »

Ja to v mojom aute mam s brzdovym pedalom podobne. Pedal je skor makky (na vsetkych autach doteraz som mal brzdovy pedal o dost tvrdsi) a pri nastartovanom motore pri zatlaceni pomaly pada dole - no nie az na doraz.
Auto ale brzdi perfektne, brzdny ucinok sa stupnuje plynule s drahou pohybu pedalu a mam to takto uz skoro 6 rokov bez problemov.

Menil si aj drziak strmena, alebo iba strmen samotny ?
Pytam sa, lebo ak iba strmen, tak je dobre na drziaku vycistit a premazat diery v ktorych sa pohybuju vodiace capy strmena.

Co sa tyka toho, ze ti zatiahnutim rucnej zatial flekuje iba jedno koleso, tak to by som chvilu pojazdil, nech sa dosticky a kotuc dobre zabehnu a vyskusal to az neskor.
Golf 4 (hatchback), 1.9 TDI AXR 74kW
EIBACH Pro-Kit -30mm
BORBET XL, 7.5X17 ET35 (215/45)
Zadne silentbloky prednych ramien 8N0407181B
Zosilnene silentbloky zadnej napravy 6Q0501541E
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
frflos
VWmaniak
VWmaniak
Príspevky: 17162
Dátum registrácie: 18.04.2009 19:48
Bydlisko: kusok od Partizanske

Re: Odvzdušnenie brzd

Príspevok od používateľa frflos »

...platnicky a kotuce nemenil, tak nema co zabiehat si myslim
...ak je funkcny samostav, tak by sa rucna mala sama dostelovat. Skus pri stlacenej brzde zatahovat a uvolnovat par krat rucnu ci ju nedosteluje na tej strane
...už toľko nefrflem, ale rovno mažem, keď nečítaš pravidlá
...chces klubacke tricko a nalepku? klikni -->TUTO<--
...a nic nikde nikomu nezapisujem

oberon
Jazdec
Jazdec
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 01.07.2015 21:34
Bydlisko: Košice

Re: Odvzdušnenie brzd

Príspevok od používateľa oberon »

Mechanizmus ručnej brzdy v piestiku zadného strmeňa sa "došteluje" aj používaním prevádzkovej brzdy. Istota je ale zatlačiť pedál brzdy a párkrát zatiahnuť za páku ručnej brzdy.

Písal, že možno zamenil doštičky - ktoré nikdy nebudú rovnomerne opotrebované na oboch stranách.

Odoslané z Nokia 5.3 pomocou Tapatalku

Golf 4 (hatchback), 1.9 TDI AXR 74kW
EIBACH Pro-Kit -30mm
BORBET XL, 7.5X17 ET35 (215/45)
Zadne silentbloky prednych ramien 8N0407181B
Zosilnene silentbloky zadnej napravy 6Q0501541E
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
velicanyi
Vodič
Vodič
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 29.06.2010 19:05
Bydlisko: Tekovský Hrádok okres Levice

Re: Odvzdušnenie brzd

Príspevok od používateľa velicanyi »

Menil som iba strmeň bez držiaku a ako som už písal dával som tam orig. TRW ako tam aj bol. Kotúč a aj platničky ostali pôvodné. Myslím že ešte minimálne jednu sezonu, čiže u mňa tak 20.000km určite vydržia. Potom uvidíme. Ale určite vyskúšam ako ste písali stlačiť pedál a pár krát zatiahnuť ručnú. V máji idem na STK, tak sa to dúfam dovtedy nejako došteluje, aby som tam nemal problém.. Zatiaľ som vždy prešiel v pohode a bez nejakých ´´príplatkov´´. To radšej investujem do auta a do prípadnej opravy ako niekomu najprv do rozpočtu a potom aj tak do auta :D
Na aute už máme síce cez 320.000km, ale myslím že keď mu dáme čo potrebuje ešte nejaké km najazdí..

Používateľov profilový obrázok
frflos
VWmaniak
VWmaniak
Príspevky: 17162
Dátum registrácie: 18.04.2009 19:48
Bydlisko: kusok od Partizanske

Re: Odvzdušnenie brzd

Príspevok od používateľa frflos »

...nejde ti rucna moc vysoko alebo necitis volny chod rucnej, ze by bolo lanko volne? Mozno by chcelo lanko trochu dostelovat
...už toľko nefrflem, ale rovno mažem, keď nečítaš pravidlá
...chces klubacke tricko a nalepku? klikni -->TUTO<--
...a nic nikde nikomu nezapisujem

fb_pavol13
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 05.03.2021 08:32

Re: Odvzdušnenie brzd

Príspevok od používateľa fb_pavol13 »

Zdravím,je úplne normálne že tam máte vzduch, keďže ste menili celý strmeň, najlepšie by bolo ísť do servisu kde sa bude dať natlakovať brzdná sústava na 8 barov a on to odvzdušní.Je to štandardný postup, na starších autách sa to dá ale pri passate b6 a podobne je najlepšie ísť na ten stroj, taktiež to padanie pedálu môže zapríčiňovať vzduch, takže skúsiť odvzdusniť doma ak nie poslať to na ten stroj

Napísať odpoveď

Návrat na "Touran"