Oprávnenia policajtov

Moderátor: Moderátor

Zamknuté
Používateľov profilový obrázok
MITO
VWmaniak
VWmaniak
Príspevky: 6177
Dátum registrácie: 30.12.2008 16:15
Bydlisko: Engerau

Oprávnenia policajtov

Príspevok od používateľa MITO »

Oprávnenia policajta Policajného zboru pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky sú ustanovené v § 69 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Podľa ods. 1 uvedeného zákonného ustanovenia je policajt oprávnený:
a) zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy, ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky,
b) zakázať vodičovi jazdu po diaľnici a vyzvať ho, aby opustil diaľnicu na najbližšom výjazde alebo vozidlo odstavil na parkovisku, ak vozidlo nedosahuje rýchlosť podľa § 35,
c) požadovať predloženie dokladov ustanovených na vedenie a premávku vozidla a na dopravu osôb a nákladu,
d) vyzvať vodiča, aby sa podrobil vyšetreniu, či nie je ovplyvnený alkoholom alebo inou návykovou látkou, alebo liekmi, ktoré môžu znížiť jeho schopnosť bezpečne viesť vozidlo,
e) kontrolovať technický stav vozidla a úplnosť jeho výstroja a výbavy alebo vyzvať vodiča, aby sa podrobil takejto kontrole, ako aj porovnať údaje uvádzané v osvedčení o evidencii s údajmi na vozidle,
f) merať rozmery a hmotnosti vozidla,
g) kontrolovať dodržiavanie povinností vodiča motorového vozidla.

(2) Oprávnenia policajta podľa odseku 1 písm. a) a c) sa vzťahujú aj na vojaka vo vojenskej rovnošate s vonkajším označením „POLÍCIA“ a na vojenského policajta. Oprávnenia policajta podľa odseku 1 písm. d) až f) sa vzťahujú na vojenského policajta, ak ide o osoby, ktorých priestupky môže objasňovať Vojenská polícia.37)
(3) Osoba nemá nárok na úhradu nákladov, ktoré jej vzniknú v súvislosti s uplatňovaním oprávnení policajta, vojaka vo vojenskej rovnošate s vonkajším označením „POLÍCIA“ alebo vojenského policajta podľa odsekov 1 a 2.
(4) Výnimku z druhej časti tohto zákona, ktorá je v cestnej premávke okamžite potrebná, môže povoliť policajt na mieste samom v nevyhnutnej miere a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky.

Účastník cestnej premávky je v zmysle zákona o cestnej premávke povinný poslúchnuť pokyn, výzvu alebo príkaz policajta súvisiaci s výkonom jeho oprávnení v cestnej premávke, strpieť výkon jeho oprávnení, ako aj pokyny iných osôb, ktoré na to oprávňuje zákon o cestnej premávky alebo osobitné predpisy (napr. zákon o obecnej polícii).
Dokazovanie: správy orgán je povinný zistiť skutočný stav veci a za týmto účelom si zaobstaráva potrebné podklady rozhodnutia. Podkladom pre rozhodnutie sú najmä vyjadrenia účastníkov konania, dôkazy, skutočnosti všeobecne známe alebo známe správnemu orgánu.




Dôkaz je užším pojmom ako výraz podklad rozhodnutia.

Dokazovanie je špecifický procesný postup s cieľom utvárania poznatkov správneho orgánu o skutočnostiach dôležitých pre rozhodnutie o priestupku. Na dokazovanie možno použiť všetky prostriedky, ktorými možno zistiť a objasniť skutočný stav veci a ktoré sú v súlade s právnymi predpismi.

Dôkazmi sú:

Výsluch svedkov: každý občan je povinný vypovedať ako svedok, musí vypovedať pravdivo a nesmie nič zamlčať. Ako svedok
nesmie byť vypočutý ten, kto by porušil štátne, služobné, obchodné tajomstvo alebo štátom uznanú povinnosť mlčanlivosti. Odoprieť vypovedať môže svedok vtedy, ak by svojou výpoveďou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania sebe alebo
osobe blízkej .

Znalecké posudky: Ak je pre odborné posúdenie skutočností dôležitých pre rozhodnutie potrebný znal. posudok, správny orgán ustanoví znalca podľa z. č. 36/67 Zb, o znalcoch a tlmočníkoch a vyhl. č. 37/67 Zb. na vykonanie zákona o znal.. a tlmočníkoch.

Listiny: správny orgán môže uložiť účastníkovi konania alebo občanovi alebo PO, ktorá má listinu potrebnú na vykonanie dôkazov, aby ju predložila. Predloženie listiny nemožno žiadať alebo sa môže odoprieť z dôvodov, pre ktoré nesmie byť vypočutý
alebo je oprávnený odoprieť vypovedať svedok. Listiny delíme na verejné a listiny súkromné.

Ohliadka: Vlastník alebo užívateľ veci je povinný predložiť správnemu orgánu predmet ohliadky alebo strpieť ohliadku na
mieste. Ohliadku nemožno vykonať, alebo sa môže odoprieť z rovnakých dôvodov ako svedecká výpoveď'. Na miesto ohliadky správny orgán prizve účastníka konania a toho, kto je oprávnený predmetom ohliadky nakladať.

Cestné vyhlásenie : účastníkov konania sa pripustia namiesto dôkazu, ak dôkaz nieje k dispozícii. Ak sa aj pripustí nestáva sa dôkazom. Takého vyhlásenie správny orgán nesmie pripustiť, ak tomu bráni všeobecný záujem alebo ak by tým bola porušená rovnosť medzi účastníkmi konania. Čestné vyhlásenie nemôže nahradiť znalecký posudok. Účastník konania je povinný uviesť v Čestnom vyhlásení iba pravdivé údaje o čom ho musí SO poučiť a upozorniť ho na následky nepravdivého Čestného vyhlásenia.

Konanie o predbežnej otázke: Ak sa v konaní vyskytne otázka o ktorej už právoplatne rozhodol príslušný orgán je SO takým rozhodnutím viazaný, inak si SO môže o takejto otázke urobiť úsudok alebo dá príslušnému orgánu podnet na začatie konania. Správny orgán si nemôže ako o predbežnej otázke urobiť úsudok o tom, či a kto spáchal trestný Čin previnenie alebo priestupok, alebo o osobnom stave občana, ak patrí o ňom rozhodovať súdu.

Zásady priebehu a účelu konania:

Predvolanie: SO predvolá osoby, osobná účasť ktorých pri prejednaní vecí je nevyhnutná. V predvolaní SO upozorní na právne následky nedostavenia sa.

Predvedenie: účastník konania alebo svedok, ktorý sa bez náležitého ospravedlnenia alebo bez závažných dôvodov na opätovné predvolanie nedostaví na správny orgán a bez osobnej účasti, ktorého nemožno konanie uskutočniť môže byť'
predvedený.

Predbežné opatrenia: SO môže pred skončením konania v rozsahu nevyhnutné potrebnom pre zabezpečenie jeho účelu uloží účastníkom aby niečo vykonali, niečoho sa zdržali, niečo strpeli, nakadiť zabezpečenie vecí, ktoré sa majú zničiť alebo urobiť nepotrebnými, alebo ktoré sú potrebné na vykonanie dôkazov. SO predbežné opatrenie zruší len čo pominie dôvod pre ktorý bolo nariadené inak stráca účinnosť dňom keď' rozhodnutie vo veci nadobudlo právoplatnosť.

Dokazovanie: SO vykonávajú procesné úkony v obvode svojej pôsobnosti. Ak SO nemôže vykonať niektorý úkon v obvode svojej pôsobnosti alebo ak je to účelné z Iných dôvodov je oprávnený požiadať o jeho vykonanie Iný SO toho istého alebo nižšieho stupňa. Dožiadaniu sa má vyhovieť najneskôr v lehote 15 dní.

Poriadkové opatrenia: tomu, kto sťažuje postup konania, tým že sa nedostaví na výzvu na správny orgán ruší napriek napomenutiu poriadok bezdôvodne odmieta svedeckú výpoveď', predloženie listiny, alebo vykonanie obhliadky môže SO uložiť poriadkovú pokutu. Toho kto hrubo poruší poriadok môže SO vykázať z miesta pojednávania, ak je vykázaný účastník konania, môže sa konať aj v jeho neprítomnosti- SO ktorý uložil poriadkovú pokutu môže ju odpustiť,
Spávam dobre, lebo problém má riešenie ... ak ho nemá, spávam dobre, lebo problém nedokážem vyriešiť.

Zamknuté

Návrat na "Zákony a legislatíva"