VW Touran vs Opel Zafira vs Kia Carens

2003 - ...

Moderátor: valado45

Napísať odpoveď
hddng
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 08.04.2018 04:15

VW Touran vs Opel Zafira vs Kia Carens

Príspevok od používateľa hddng »

Zdravím na fóre, vyberám auto a vo finále sú Opel Zafira, VW Touran a Kia Carens (v tomto poradí = favorit je Zafira). Rád by som počul názory na základe skúseností. Prelúskal som už veľa diskusií, veľa užitočného som sa dozvedel, ale o porovnaní týchto konkurenčných modelov MPV som veľa nenašiel.

K autu - nové, benzín, 7 miest. V prípade VW Touran - 1.2TSI/81kW/MT6 Edition Comfortline. Opel Zafira - 1.4T/103kW/MT6 Innovation. Kia Carens - 1.6GDI/99kW/MT6 Gold. Rodinné jazdenie (posádka 2+3), prevaha mesto + blízke okolie, cez víkendy nejaká tá diaľnica, dovolenka atď.

Moje argumenty pre/proti:

Touran - celkové riešenie interiéru/variability/funkčnosti/dizajnu sa mi vidí najlepšie. Isofixy (=homologované sedadlá) pre všetky sedadlá v 2. aj v 3. rade. V najužšom bode 2. radu je Touran najširší (138cm, o 4cm viac oproti Zafire) - sedačky a pod. Najpredávanejší vo svojom segmente - takže niečo na ňom bude. Negatíva sú dve, zásadné - cena: so slabším motorom (1.2) je iba zanedbateľne drahší napr. oproti Zafire, s rovnakým (1.4) však už nepríjemne viac, voči Carensu výrazný rozdiel. Otázne tiež, koľko trápenia vydrží najslabší motor (hoci papierovo ponúka zaujímavú spotrebu). Druhé veľké mínus: v 7m verzii neumiestni rezervu, ani zospodu podvozku.

Carens - plusy: cenovo najdostupnejší, atmosferický motor (jednoduchosť, odolnosť), kompaktný vzhľad a OK dizajn (hlavne exteriér), odvezie rezervu, sklopné všetky sedadlá (aj spolujazdec), 7r záruka. Negatíva - kompaktný (menej miesta, najmenší kufor, 492 l), príliš limitované možnosti nakonfigurovať si výbavu, do istej miery aj motor atmosféra (lemravý + žrút), otázna zostatková hodnota auta (po uplynutí záruky, Kórea vs nemeckí konkurenti)... Isofixy sú len v 2. rade na krajoch, ale inak pre detské sedačky nie je oficiálne vylúčené žiadne sedadlo (viď problém Zafiry).

Zafira vyhráva dobrým vyvážením priestoru, výbavy, dizajnu/celkového riešenia a ceny. Vie mať rezervu aj v 7m verzii. Otáznikom je trochu spotreba (nerád by som sa popálil), inak ohľadom výkonu 1.4T/103kW vyzerá primerane mojim nárokom. Mrzuté je, že stredné sedadlo 2. radu oficiálne nie je schválené pre detské sedačky - no práve tri sedačky potrebujem zmestiť (3. rad považujem len za núdzové riešenie, skôr po meste, najmä z hľadiska bezpečnosti voči zadnému nárazu). Škoda tiež, že nie je možné sklopiť sedadlo spolujazdca úplne do roviny (keď sa hrdí tým, že je zakladateľom triedy kompaktných MPV).

Budem vďačný za akékoľvek postrehy k uvedeným vozom - ich vlastnostiam, prevádzke, nákladom, servisovaniu... všetko

Používateľov profilový obrázok
alt99
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 25.08.2017 14:42

Re: VW Touran vs Opel Zafira vs Kia Carens

Príspevok od používateľa alt99 »

Ja mam Touran, aj ked "iba" 5-miestny, ale 1,4 110 kw manual - k motoru ziadne vyhrady. Sedadlo spolujazdca ide tiez sklopit (neviem ci vo vsetkych vybavach). V druhom rade relativne v pohode das 3 atuosedacky na ISOfix. Ja mam sice iba dve, ale v strede a za spolujazdcom, takze tretia pojde podobne. Je potom trosku nemotorne manipulovat s pasom, ale da sa to a aj mala dcerka sa dokaze sama zapnut (v sedacke ktora sa uz zapina pasom).
Ked som vyberal, tiez som sedel vo vsetkych spominanych. V Zafire som sa "necitil" tak dobre ako v Tourane, pocitovo som mal lepsi rozhlad okolo vozidla, aj ked "spetaky" by som bral aspon trosku vacsie aj v Tourane, ale nemam s nimi vyslovene problem, len taky pocit.
U mna teda rozhodol dobry pocit z ovladania a z "rozhladu", miesto v druhom rade (to hlavne odobrila manzelka, kedze vedla tych autosedaciek sedi ona) a naozaj velky kufor, do ktoreho v pohode ku kociku este vojde kopec batoziny (z tychto spominanych myslim objemovo najvacsi aj ked Zafira ho ma trosku inac rieseny a dlhsi). Zafira je aj celkovo citelne dlhsia ako Touran co asi tiez pridalo na spominanom "horsom" pocite.

hddng
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 08.04.2018 04:15

Re: VW Touran vs Opel Zafira vs Kia Carens

Príspevok od používateľa hddng »

Vďaka za skúsenosti. Áno, vidím to podobne - zvnútra a praktickosťou/vychytávkami má Touran navrch.

Ešte otázka na praktické veci z prevádzky - nedopátral som sa zatiaľ, aký je pre Touran 1.4TSI/110kW servisný interval... a koľko cca stojí garančná prehliadka v servise... môžte niekto sharovať svoje skúsenosti? Dik.

Napísať odpoveď

Návrat na "Touran"