Dojazdova rezerva na Touran - aky rozmer?

2003 - ...

Moderátor: valado45

Používateľov profilový obrázok
frflos
VWmaniak
VWmaniak
Príspevky: 17162
Dátum registrácie: 18.04.2009 19:48
Bydlisko: kusok od Partizanske

Re: Dojazdova rezerva na Touran - aky rozmer?

Príspevok od používateľa frflos »

...bol by problem, keby si dostal defekt na predne kolo a dojazdovku tam nahodil (diferak by sa hadal s kolesami)
...musel by si dat dojazdovku do zadu a kolo zo zadu do predu
...už toľko nefrflem, ale rovno mažem, keď nečítaš pravidlá
...chces klubacke tricko a nalepku? klikni -->TUTO<--
...a nic nikde nikomu nezapisujem

dk
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 14.12.2010 13:27

Re: Dojazdova rezerva na Touran - aky rozmer?

Príspevok od používateľa dk »

Kolegovia vie mi niekto prosím Vás odpovedať akým rozmerom dojazdovky ba som mohol nahradiť org. dojazdovku na Tourana 125/70 R18, (tento rozmer je pre mňa doposiaľ nedostupný a nedarí sa mi ho zohnať) zohnal som iba dojazdový plechový disk R16 a neviem akým rozmer peneumatiky 125/ ?? /R16 ho mám nahradiť keďže tá pôvodná je už neopraviteľná a disk je v poriadku. Chcel by som taký rozmer aby sa mohla používať aj na prednú nápravu so štandardným rozmerom 205/55 R16. Dakujem

banti
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 20.02.2011 00:34

Re: Dojazdova rezerva na Touran - aky rozmer?

Príspevok od používateľa banti »

kde a za kolko sa da kupit dojazdovka na Touran 2006

minočko
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 09.03.2011 10:13

Re: Dojazdova rezerva na Touran - aky rozmer?

Príspevok od používateľa minočko »

a viete mi poradit či sa da dat do 7 miesneho tourana rezerva?

Používateľov profilový obrázok
palloT
Pretekár
Pretekár
Príspevky: 647
Dátum registrácie: 19.11.2009 20:25
Bydlisko: Liptovský Mikuláš
Kontaktovať používateľa:

Re: Dojazdova rezerva na Touran - aky rozmer?

Príspevok od používateľa palloT »

jedine miesto šoféra :D vieš mi povedať kde by si jej našiel miesto ? ak ho najdeš daj vedieť tiež si ju tam dám . na to máš sprej . môžeš ju voziť v kufri ak ovšem nemáš plno
http://www.vapofloor.sk" onclick="window.open(this.href);return false;

Používateľov profilový obrázok
palloT
Pretekár
Pretekár
Príspevky: 647
Dátum registrácie: 19.11.2009 20:25
Bydlisko: Liptovský Mikuláš
Kontaktovať používateľa:

Re: Dojazdova rezerva na Touran - aky rozmer?

Príspevok od používateľa palloT »

http://www.autobazar.eu/sk/megawheels-v ... 18040.html" onclick="window.open(this.href);return false;
tak potom toto možno sadne :?
Naposledy upravil/-a palloT v 17.05.2011 20:40, upravené celkom 1 krát.
http://www.vapofloor.sk" onclick="window.open(this.href);return false;

Ramik
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 26.09.2010 12:12

Re: Dojazdova rezerva na Touran - aky rozmer?

Príspevok od používateľa Ramik »


Toto nie je dojazdova :!: :!:

zavi
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 10.09.2011 18:54

Re: Dojazdova rezerva na Touran - aky rozmer?

Príspevok od používateľa zavi »

Dovolím si drobný príspevok k tejto teme.
Obecne pre dojazdovú rezervu platí -
1. že by sa mala dať nasadiť na náboj kolesa bez toho, aby o voľačo chytala - strmeň bŕzd, vnútorný blatník pri plnom vytočení kolesa
2. Jej celkový priemer by nemal byť výrazne odlišný od priemeru kolies, ktoré sú na aute namontované. Čím je rozdiel priemeru väčší, tým je auto na dojazdovke viac našikmo a tiež musí viacej pracovať diferencial, ale ten v zákrutách tiež je v činnosti, takže pokiaľ sa nebudú na dojazdovke jazdiť dlhé trasy, dá sa to ako núdzový režm akceptovať.

Keďže dojazdovky na Tourana sú mimoriadne úzky profil, teda sú drahé, dá sa to vyriešiť aj nasledovným spôsobom:
kúpite nejakú 5 dierovú dojazdovku, 15 - 18" a k tomu kúpiť alebo dať si vyrobiť podložku na zmenu rozstupového priemeru zo 5 x 112 mm na 5 x ccc mm podľa toho kolesa čo by bola k dispozícii. Technicky to je bezproblémové a na tento občasný účel úplne vyhovujúce. Na šrotoviskách je späústa všelijakých iných dojazdoviek, len nie 5x112 mm.
Z ekonomického hľadiska je vhodné zvoliť čo najmenší disk dojazdovky, aky sa zmestila cez predné brzdy (15"), tých je viac a sa dajú lacnejšie zohnať ako 16 a viac palcové. Treba aby to bola 5 dierová, lebo aby vzájomne nekolidovali spolu diery na náboj a diery na dojazdovku.
Tiež si ju treba aj postaviť vedľa kolesa na aute, aká je vysoká, lebo podľa toho aké je profilové číslo, tak 17" môžu mať menší vonkajší priemer ako vyššie profilové 15". A tiež je vhodné si tú rezervu skúsiť najprv vložiť do kufra, či sa zmestí, lebo v mojom Tourane skoro všetky dostupné rezervy čo som skúšal, mali prelisovaný stred disku tak, že nadvihovali stred poklopu rezervy, ktorý tvorí dno kufra.
Nakoniec som za prijateľnú cenu zohnal dojazdovku z BMW, ku ktorej som si dal vyrobiť takú podložku.

bobes
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 19.11.2012 19:35

Re: Dojazdova rezerva na Touran - aky rozmer?

Príspevok od používateľa bobes »

Chystam sa kupit 5-miestneho Tourana, ktory ma sadu na lepenie ale nie rezervu. Je tam mozne narvat plnohodnotnu rezervu, alebo dojazdovku? ... nasiel som tu, ze vhodny rozmer dojazdovky by mal byt 125/70 R18 roztec 5x112 ... Je potrebne dokupit este nieco, alebo sa to tam zmesti bez dalsich uprav?

zavi
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 10.09.2011 18:54

Re: Dojazdova rezerva na Touran - aky rozmer?

Príspevok od používateľa zavi »

Neviem či si predtým, než si položil otázky, prečítal s porozumením všetky príspevky, alebo iba názov témy.
Lebo na všetko už bolo odpovedané, okrem toho či sa do priestoru pre rezervu zmestí plnohodnotné koleso. Nezmestí sa.
Vojde tam iba dojazdovka, aj to nie každá, iba taká čo nemá stred disku veľmi prelisovaný, aby nenadvihovala poklop, čo je zároveň dnom kufra.
Originálna na Touran s tým zrejme mať problém nebude, ale je drahá a ťažko zohnateľná.
Je možné použiť hocijakú dojazdovku, ktorá bude mať vonkajší priemer rovnaký ako dojazdovka 125/70 R18, t.j. cca 630 mm.

Samozrejme najlepšie je keď má upevnenie 5x112 mm, vtedy má zrejme aj stredovú dieru 57,1 mm, ale to nie je až tak dôležité, koleso sa vystredí aj skrutkami, takže je možné použiť aj dojazdovku z MB, ktoré majú stredovú dieru 66,6 mm. Vtedy už nemusíš k tej dojazdovke nič ďalšie zháňať, len ju nasadiť na náboj v prípade defektu.

Ale treba zakaždým, predtým než ju kúpiš, vyskúšať dve veci – jednak či na prednej náprave nebude drhnúť o strmeň prednej brzdy a tiež ako sa zmestí do kufra, do priestoru pre rezervu.

No a ak sa ti podarí zohnať dojazdovku s iným upevnením ako 5x112, doporučujem sa riadiť podľa môjho predchádzajúceho príspevku, t.j. použiť podložku na zmenu rozstupového priemeru zo 5 x 112 mm na 5 x ccc mm, podľa toho kolesa čo by bolo k dispozícii.

Zdôrazňujem, že nemusí v žiadnom prípade ísť o dojazdovú rezervu s 18“ diskom, na auto sa dá namontovať aj 15“ disk, ale je potrebné splniť podmienku vonkajšieho priemeru pneumatiky cca 630 mm.
Na tejto stránke je kalkulátor na prepočet rozmeru pneumatiky a jej vonkajšieho priemeru:

http://www.tuning.sk/converter_wheels.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Napísať odpoveď

Návrat na "Touran"