Odpovede ohladom tuningu , certifikatov a inych dielov ZMENA

Rady, triky a tak trochu autohifi.

Moderátori: frflos, wladi

Používateľov profilový obrázok
Scarp
VWsenior
VWsenior
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 19.03.2008 16:44
Bydlisko: Žarnovica , BA ,
Kontaktovať používateľa:

Odpovede ohladom tuningu , certifikatov a inych dielov ZMENA

Príspevok od používateľa Scarp »

Poprosim moderatora aby dal toto ako dolezite lebo vela novich tem tu v klube suvisi s touto problematikou. Prestudoval som vsetky mozne stranky a fora a nikde som nedostal jednoznacnu odpoved tak som sa rozhodol patrat sam. Prva zastavka dopravny inspektorat.(ZC) tam mi povedali ze ak chcem zapisat akykovek tuning diel alebo inu vec na aute to nieje ich kompetencia oni to len zapisu nasledne do systemu ze sa mam obratit na obvodny urad dopravy v mojom pripade Ziar nad Hronom. Takze veci sa maju tak ze do technickeho preukazu sa to nielenze nemoze ale ba priam nesmie zapisat. Technicky preukaz ma len malicky priestor a ten je urceny len na dopisanie vybavy vozidla (ako mam napr ja airbagy, esp..) potom velkosti kolies a priapdne tazneho zariadenia. V TP vraj nesmie byt zapisane nic ine. Co sa tyka tuning dielou (kridla, narazniky, vyduchy kapoty a neviem co este ) treba nato prislusne technicke schvalenie. Napisem podrobnosti s mojho pripadu. Mam vymenene predne aj zadne svetla tie maju vyrazene E na plaste svetla volne viditelne ,takze na tie netreba nic. Na predny , zadny naraznik a prahy mam certifikat od ministerstva dopravy slovensky napisany z informaciami o aute , znacke ,firme ktora to montovala atd.. toto staci pri predlozeni policajtom. K zadnemu kridlu a mracitkam mam nemecky TUV coz je sice platny papier ale unas ho mozu/nemusia brat takze ho urcite treba dat prelozit do slovenciny a potom to uz je normalny oficialny doklad. Dalsia vec ktora ma zaujimala su koncovky vyfukov vzhladom ktomu ze idem davat dve dost velke a predajca/vyrobca ma informovali ze knemu certifikat nieje tak som sa pytal aj nato. Koncovka vyfuku nepotrebuje technicke schvalenie pokial nemeni emisie a hladinu hluku motora. Takze v skratke ak vas zastavi policajt toto su potvrdene informacie ak na veci mate prelozeny TUV alebo malu karticku od ministerstva dopravy nemozu vam policajti nic. Vo firme kde som kupoval veci ma vopred informovali ze veci netreba mat zapisane v Tp ale nie vsetci policajti otom vedia. Snad vam toto vsetko pomohlo .
Edit: Velmi dolezite precitajte si vysiel novy zakon cize okrem hore uvedeneho je nutne mat vsetky zmeny zapisane v technickom preukaze podla infomracii novich sa vraj nebude uznavat ziadna karticka ani nic musi to by t vseto cez odbor dopravy zapisane . podla mna len drbanie ludi a dalsi sposob plnenia kasy
Naposledy upravil/-a Scarp v 14.01.2011 09:39, upravené celkom 3 krát.

Používateľov profilový obrázok
manas
Jazdec
Jazdec
Príspevky: 233
Dátum registrácie: 03.02.2009 18:31
Bydlisko: PrieVWidza

Re: Odpovede ohladom tuningu , certifikatov, a inich dielou

Príspevok od používateľa manas »

Dobrá práca a určite dôležité informácie pre domácich úpravcov a tunerov
takže vďaka !!!

Používateľov profilový obrázok
misfo
Profík
Profík
Príspevky: 1077
Dátum registrácie: 30.12.2008 14:17
Bydlisko: liptov ale castejsie zem ceska

Re: Odpovede ohladom tuningu , certifikatov, a inich dielou

Príspevok od používateľa misfo »

super vec ze si to tu dal :!:

Používateľov profilový obrázok
Scarp
VWsenior
VWsenior
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 19.03.2008 16:44
Bydlisko: Žarnovica , BA ,
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpovede ohladom tuningu , certifikatov, a inich dielou

Príspevok od používateľa Scarp »

Aspon niekto to oceni :) keby ja mam tieto info pred 3 mesiacmi mohol som si ine behacky usetrit

Používateľov profilový obrázok
daddy3
Vodič
Vodič
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 05.02.2009 00:09
Bydlisko: Trebišov

Re: Odpovede ohladom tuningu , certifikatov, a inich dielou

Príspevok od používateľa daddy3 »

Ahoj, odviedol si dobrý kus práce, cením si to i ja, i keď som "vo fachu" Takmer všetko si opísal presne, akurát by som chcel vedieť, prečo ti niekto povedal, že nejaké napr. tuningové plasty ako spojlery, krídla, mračítka ap. "nemôžeš, dokonca ba nesmieš" mať zapísané v TP. No tak toto je blud, lebo Obvodný úrad - Odbor dopravy, je na výzvu žiadateľa povinný zapísať platné, získané, predložené a p. údaje - lebo si za to zaplatíš príslušné (nemalé) "kolky" a a o.i. Ministerstvo dopravy je jediným orgánom "nad" čo sa týka schvaľovania výnimiek - podtrhujem - výnimky - citácia : výnimkou sa rozumie konkr. u aut VŠETKO! čo nie je seriovo vyrábané a dodávané ako príslušenstvo púriamo výrobcom toho,ktorého výrobku. Skutočne to ale nemusíš ísť hlásiť na DI - dôvod jednoduchý - evidencie, homologácie, certifikácie a iné doplňujúce informácie sú "napojené" na spoločné netové informačné kanály. Preto ti ( a každému) skutočne postačuje mať "len" tzv. kartičku s prideleným certifikačným číslom k danému výrobku s označením 27 MD xxxx ( číslo výrobku). Nemusíš teda samostatne napr. k prednému spojleru žiadať napr. u VW - výrobcu, dealera a pod. k schváleniu na svoje tutút ( i keď by som sa divil, keby ti to odklepli - dôvod - bezpečnostné skúšky na rôzne typy aut materskú firmu niečo stoja a tzv. doplnkové diely sa resp, vyrábajú iní ( nie výrobca - preto bvy netrebalo rôzne povolenia a certifikáty). Preto tie "problémy" . Je pravdou, že dealery ( inak veľmi ústretoví sú vo Forde, či Peugeote ) vo väčšine nerobia problémy. VW si drží meno ( ako inak) a tak ďalej. Tieto "veci" máš ostatne rozpísané v Cestnom zákone, časť nájdeš v známej odpisovačke naších tututiek - Zák.č. 725/2004 Z.z. a s ním súvisiacim niekedy ( z môjho hjľadiska ža príliš) nekorektnými predpismi - tiež z môjho hľadiska. Čo sa týka týka tých koncoviek výfukov - neobstojí tvoje tvrdenie i tvrdenie kohosi, že ak sa nezmení emisná hodnota, hdnota hluku a pod. hmmmmmmmmm, netreba si mýliť pojmy s dojmami - totiž v Zák.ťč.725/2004 Z.z. pozri do znenia §-u 22 a tam sa píše . citovať nebudem, ale niečo proste v znení, že " na vozidle môže byť použitý LEN.....diel a ďalšie nájdeš i inde - všetko ( zase sa opakujem...) všetko čo použiješ na svoje tutút a nie je to dodávané priamo súvisiace s výrobkom MUSI byť certifikované, MUSÍ byť schválené Ministerstvom dopravy ( známa značka 27 MD s prísl. číslom - konkr. na Slovensku) a podobne. Ver mi, že policajt nič neporuší ak ti zoberie techničák, i značky + pokuta a ak na ňu nemáš tak i vodičák a pod......toto ale našim klubakom neprajem.... O.i. aj ja mám ťažké srdce na nemenovanú firmy ( sorry - reklamu nerobím), že vydá napr. so "žiletkou" či mračítklami na predné svetlá certifikát so znakom 27 MD ( i keď ide o plasty - vari mi niekto nechce nahovoriť ak takýto výtvor nedajbože zrazí cyklistu či chodca a preletí cez tutút, že sa mu nárazom na krídielko - žiletku nič nestane - odporúčam navštíviť oddelenia nehodovky ...by ste sa divili, koľko je tam sĺz ( o krvi , žiali a zlobe nehovorím) - i mne sa napr. žiletka páči.....je to - ak sa to skutočne odborne a pekne upraví nádherné....ale..... - také mračítka hmmmmm sa nezdá, ale skutočne ide svietivosť "nižšie" paraboly vo svetlách navrhovali "učení" ľudia a nerobili ich do istého polomeru len tak pre parádu,ale pre účel a ak tie mračítka sú na svetle...... treba vysvetľovať???? Na jednej strane som osobne ZA tuning - ale.... nech je to bezpečné a páčivé - veď o tom to je nie? I ja chcem mať svoje tutút pekné, ale ...nedám si žiletku ( ani s certifikátom) a prečo aj???? Kto sa vyzná v technickom popise áut a aspoň trochu sleduje vývoj okolo áut - tá žiletka ( okrem dráždivosti na policajtov - oveľa častejšie zastavovanie ako decentný tuningáčik). Ostatne v týchto pre nás motoristov - ťažkých dobách - je to skôr na odber centíkov s kapsy (pravda ak vás nesponzoruje tatko ako ja svojho mladého.....:-) ). Takže ak sa chce niekto vyšantiť - sú tu tuningové zrazy - extrémy majú zelenú ( doprava je na zraz istejšia na vozíku) ale je tam veľa národa a každá i závistlivá pochvala poteší srdiečko nie? - Ruku na srdce!....... Takže ak sa niekto chce dať na boj s predpismi - mal by ich aj skutočne ovládať. Nič ma netešilo viac, ako keď mi bolo rozumne vysvetlené - podčiarkujem - rozumne - pri kontrole na ceste že to má tak a tak....a viac prejdete ( tí mladší, horkokrvnejší...) ak radšej nebudete "mudrovať - si predstavte takéto vysvetlenie od policajta " mám podozrenie, že diel, ktorý máte na vozidle namontovaný v rozpore s platnými predpismi" a bác - TP, ŠPZ, VP sú tatá..... samozrejme ak nemáte k "prídavkom", úpravam príslušné doklady...tož potom smola. A fakt stačí na zadržanie PODOZRENIE! Zákon mu to totiž umožňuje. Tvrdenia ako " ja som to takto kúpil, že predsa som s tým prešiel cez STK a pod. fakt neprejdú. Čo ak sa vám stane napr. jak posledne mne v Rakúsku - stopkontroll TK pri Linzi a...... no nič, tých 150,- Euro som mohol použiť aj na niečo iné ( a to som bol rád, že LEN") Jednoducho ma stiahli s dialnice na odstavku a furt som počul - weiter, weiter a.... čiaročky pribúdali.... Takže opatrne - radšej si overiť a potom montovať, je zbytočné mrhať centíky naprázdno! Majte sa....a želám veľa šťastných a bezpečných kilometrov. daddy3 :twisted:

P.S:
Joj zabudol som, trochu mi to ušlo,ale podľa predpisov, ktoré majú byť od istej doby už zosúladené s EÚ, musí výrobca "čohokoľvek" mať k svojmu výrobku aj certifikát - ak ho nemá hmmmm a nedá ani na požiadanie ....nechám na zváženie.
a scarpe - fakt si pomohol objasniť pá dobrých vecí..... akosi to tu absentovalo ( môj mladý by ti to vedel povedať)..... Ahoj

Používateľov profilový obrázok
VGA
Profík
Profík
Príspevky: 1111
Dátum registrácie: 02.06.2009 18:15
Bydlisko: Žilina - VWlčince
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpovede ohladom tuningu , certifikatov, a inych dielov

Príspevok od používateľa VGA »

WoV ...konecne viem....bo vady ked som tu o tomto sondil som bol este viac zmyleny, ale teraz ee...diky moc pani
mkIV

Používateľov profilový obrázok
Scarp
VWsenior
VWsenior
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 19.03.2008 16:44
Bydlisko: Žarnovica , BA ,
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpovede ohladom tuningu , certifikatov, a inych dielov

Príspevok od používateľa Scarp »

Ak treba nieco niekomu vysvetlit kazdy sa spyta sukromne a vzdy odpoviem podla moznosti :) myslim ze je to napisane velmi prehladne a v mojom pripevku je dostatok informacii aby ste boli v poho :)

Používateľov profilový obrázok
qewer
Autoškolák
Autoškolák
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 11.09.2009 17:50
Bydlisko: Levice

Re: Odpovede ohladom tuningu , certifikatov, a inych dielov

Príspevok od používateľa qewer »

wow 8O , dobry clanok, Scarp aj daddy3. co sa tyka exterieru ste povedali hadam vsetko, ale rad by som vedel, ci aj upravy v interieri musia mat nejaky certifikat, konkretne mam na mysli sportove doplnky a upravy, hlavne ochranny ram, ale aj 4 a viac bodove pasy ale aj ine upravy ( napr. prehodenie riadenia zlava doprava, nitro,, presunutie hnacej napravy z predu dozadu, na 4x4, alebo z 4x4 na RWD a co ja viem co este). zaujima ma to iba cisto teoricky, ale rad by som to vedel... do buducna
TDI engines are for senior citizens

Používateľov profilový obrázok
Scarp
VWsenior
VWsenior
Príspevky: 2262
Dátum registrácie: 19.03.2008 16:44
Bydlisko: Žarnovica , BA ,
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpovede ohladom tuningu , certifikatov, a inych dielov

Príspevok od používateľa Scarp »

TO co som pisal plati aj na interier certifikaty TUV atd.. a ram otom ani nesnivaj stim ked ta zeleny stopnu prides aj o zubnu kartu :D

Používateľov profilový obrázok
Tomik2901
Pilot
Pilot
Príspevky: 810
Dátum registrácie: 09.02.2009 12:00
Bydlisko: Martin

Re: Odpovede ohladom tuningu , certifikatov, a inych dielov

Príspevok od používateľa Tomik2901 »

Scarp napísal:TO co som pisal plati aj na interier certifikaty TUV atd.. a ram otom ani nesnivaj stim ked ta zeleny stopnu prides aj o zubnu kartu :D
o ráme mi kamarát hovoril že sa dá dať ako dodatočné vystuženie karosérie ale že musí byť rám certifikovaný a že potom tam musia ostať aj zadné sedačky... on robí v Nissane a tam dávali Alešovi Lopraizovi ochranný rám do jeho súkromneho SUV a mal rám certifikovaný a musel tam mať sedačky tak odtiaľ to vie ...síce auto je na českých značkách majú česi iné výhlašky a zákony ako mi :?:

napríklad viem že aj Sparco robí ochrané rámy do áut našiel som pri nich že homologované FIA stačilo by aj to či musí to byť od toho neaký slovenský certifikát?

Napísať odpoveď

Návrat na "Servis & Pomoc & Autohifi"