Ako na leštenie kolies -Návod

Rady, triky a tak trochu autohifi.

Moderátori: frflos, wladi

Zamknuté
Používateľov profilový obrázok
xmon
VWmaniak
VWmaniak
Príspevky: 12636
Dátum registrácie: 07.06.2008 02:15
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať používateľa:

Ako na leštenie kolies -Návod

Príspevok od používateľa xmon »

Pokusim sa Vam opisat ako som lestil kolesa. Mal som par PMiek a dotazov akos a to robi tak sa Vam to budem snazit ozrejmit a poskytnut nejaky navod.
Pouzite veci:
brusny papier P120 - 0.3E
brusny papier P400 - 0.3E
brusny papier P800 - 0.3E
brusny papier P1000 - 0.3E
brusny papier P1500 - 0.3E
brusny papier P2000 - 0.3E
unasaci kotuc na vrtacku 3E
brusny kotuc P320 - 0.3E
Odstranovac starych naterov 6.5E
Lestiaca pasta Meguiars NXT All Metal Polish
bavlene handry
Tento navod vznikal za spoluprace Sundeeho, ktory mi poskytol kopec informacii a skusenosti a takisto lestiacu pastu som kupoval od neho

1. krok
Stetcom som naniesol odstranovac naterov v poriadne hrubej vrstve na miesta, na ktorych som sa chcel zbavit laku
(je to zieravina tak opatrne). Pozor aby sa to nedostalo do kontaktu s vodou lebo to prischne okamzite a stazite si pracu. Treba to nechat posobit a vysledok resp ked to bude hotove bude viditelne.

2.krok
S handrou to dame dole tie "olupance" a koleso nasucho vydrhneme

3.krok
Tu nastupuje kotuc a vrtacka. Poriadne som to obrusil az kym to nebolo vsade bez zbytkov po odstranovaci a po nerovnostiach ako hlbokycjh skrabancoch alebo v mojom pripade jemne vrubkovanie.
Povrch je poskodeny, podrety ale netreba sa bat.
Prílohy
1.2.jpg
1.1.jpg
1.3.jpg
2.1.jpg
2.2.jpg
Naposledy upravil/-a xmon v 05.04.2010 23:08, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
xmon
VWmaniak
VWmaniak
Príspevky: 12636
Dátum registrácie: 07.06.2008 02:15
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako na leštenie kolies - prosim este neprispievajte

Príspevok od používateľa xmon »

4.krok
zaciname brusit P400. brusenie je na sucho ako aj pri kotuci. So 400kou poriadne vybrusime. Uprava je evidentna a stopy po P320 kotuci miznu, povrch sa zjemnuje. Skrabanace stale su ale coraz jemnejsie. Snazte sa nezanedbat ziadne miesto lebo potom to pojde odznova. Cely povrch musi byt jednotny.
Brusil som bez podloziek iba rukami. Je v nich lepsi cit a netreba sa bat nijako ich neposkodite. Miesta okolo srub som prechadzal P120kou nakolko tam bolo vrubkovanie a P400 to neslo. Takze najprv P120 a potom zarovnat P400kou.
Tieto kroky su asi najtazie. Povrch disku je dost zniceny ale musi byt rovnomerne po celom povrchu. Fakt nic nezanedbat. Toto je asi najdlhsia cast a aj najdolezitejsia. Pri jemnejsich smirgloch uz nie je rozdiel tak viditelny a brusi sa na mokro takze uz chyby nie je takmer vidiet

5.krok
Brusenie P800kou uz na mokro. Treba dostatok vody a smirgel sa mina velmi rychlo je preto potrebna casta kontrola a menit ho.Mne sa viac oplatilo dat si to na mensie kusky a brusit. Po zniceni zobrat dalsi.
Tu uz brusime rovnomerne cely disk a vodou netreba setrit. Ja som ju nanasal cez rozprasovac.

6.krok
P1000+voda - rovnomerne brusime

7.krok
P1500+voda - rovnomerne, uz to skor pripomina hladkanie :)

8.krok
P2000+voda - uber materialu je minimalny je to take hladenie ale treba zarovnat a aby bolo co najmenej skrabancov.
DISK SA VOBEC NELESKNE!!! je matny :)
Prílohy
3.1.jpg
3.2.jpg
3.3.jpg
4.1.jpg
5.1.jpg

Používateľov profilový obrázok
xmon
VWmaniak
VWmaniak
Príspevky: 12636
Dátum registrácie: 07.06.2008 02:15
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako na leštenie kolies - prosim este neprispievajte

Príspevok od používateľa xmon »

9.krok
Disk som poriadne umyl. Pouzil som aj cistic na disky. Poriadne oplachol vodou a vysusil do sucha - vyutieral.

10.krok
Na bavlnenu handru som si naniesol lestiacu pastu. Nie vela. Naniesol na disk a skusal ako keby vtlacat alebo vmasirovavat do disku. Handra sa velmi rychlo spini, je potrebne ju mat stale cistu. Pouzival som sucasne 2 handry. Jednu na nanasanie pasty a druhu uz len na lestenie. Po chvilke sa zacina rysovat vysledok a aj toho najvacsieho skeptika alebo cloveka co uz neveril to presvedci, ze sa to bude lesknut. Pasta je skutocne zazracna a realne sa zacina rysovat vysledok.
Po komplet vylestenie som este zobral cele koleso raz ale uz len jemne a na lestenie som si vymenil fungel handru.
Handry som pouzival bavlenene a svetle aby som videl kedy je spinava. realita je taka ze kazde nanesenie pasty = novy kusok na handre. 2x sa s jednym miestom ist nedalo lebo bolo uplne spinave.

Takze uz to mame hotove. Na kolesa nepouzivam ziadne speci pripravky lebo by ho mohli poskodit resp ubrat lesk. Udrziavanie je cistou vodou, obcasne prelestenie.
lestenim som odstranil skrabance a ine poskodenie co bolo do tych vrchnych vrstiev hlavne laku a jemne aj kov poskriabany.
Takze vylestenim sa aj kusok vynovia :)

Kolesa som nijako nelakoval ani nijak povrchovo neupravoval. Pasta im poskytuje aj ochranny povrch.
Bola to tazka robota a disk zaberie tak jeden den. Treba kopec trpezlivosti a odhodlania. Ja som to lutoval asi po 2 hodinach nakolko som zacal rucne P400 a vysledok po hodine brusenia nebol ziaden. brusil som to hned vodou co sa neskoru ukazalo ako chyba a hlavne aj to, ze bez vrtacky a brusneho kotuca to proste nijako neslo. Lak bol neskutocne odolny a v hrubej vrstve. Ak nemate ale suvisly povrch tak brusit sa da iba rucne a po tychto skusenostiach by som to asi nerobil :mrgreen:

Ak mate nejake otazky pytajte sa.
Prílohy
6.1.jpg
7.1.jpg
9.1.jpg
10.1.jpg

Používateľov profilový obrázok
xmon
VWmaniak
VWmaniak
Príspevky: 12636
Dátum registrácie: 07.06.2008 02:15
Bydlisko: Spišská Nová Ves
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako na leštenie kolies -Návod

Príspevok od používateľa xmon »

Este dam porovnanie povodne vs lestene
Prílohy
final1.jpg
final2.jpg

Zamknuté

Návrat na "Servis & Pomoc & Autohifi"