Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Elektronika vozidla + všetko vo vnútri

Moderátor: sirdo

stereomike80
Pretekár
Pretekár
Príspevky: 537
Dátum registrácie: 13.03.2009 15:12
Bydlisko: BA

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Príspevok od používateľa stereomike80 »

Je to tak ako pise billy-sk:

Pri novych modeloch existuje v menu vozidla polozka 'manoeuvre braking' co nema nic spolocne so systemom rear traffic alert. Manoeuvre braking je v zasade len automaticky zasah brzd pri cuvani od 1.5 do 10km/h vzadu a 2.5 do 10km/h vpredu do statickej prekazky (napr. stena, zaparkovane auto..) - vozidlo ostane stat s vystraznou ikonou na strednom displeji). Samozrejme su nutne predne a zadne senzory.

Rear traffic alert je sucastou funkcie "Blind Spot Monitor" v pripl. vybavach 7Y8, 7Y9 a paketoch P26 a P28, ktory je sofistikovanejsi a vyuziva radarove senzory v zadnom narazniku reagujuce aj na pohybujuce sa prekazky (napr. auta pri vyparkovavani)

Takze, ak mate Blind Spot Monitor, senzory, a manoeuvre braking zapnute, systemy funguju spolocne a reaguju aj na staticke aj dynamicke prekazky pri rychlostiach uvedenenych v mojom a predoslom prispevku.

p.s.
Nudzove brzdenie ma spravny nazov "city emergency braking", skratene "city brake", nie break, sk vw to ma zle prelozene a to slovo znamena nieco ine ;)

fkabl
Jazdec
Jazdec
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 13.08.2010 08:16

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Príspevok od používateľa fkabl »

Díky za informaci. Z toho, cos napsal mi plyne, že mám aktivní Blind Spot Monitor - senzory reagující a zastavující při vyparkovávání na
pohybující se překážku. Ale zřejmě nemám zapnuté manoeuvre braking, protože auto nezastaví při couvání na statickou překážku.
Ptám se tedy...na postup, krok po kroku...jak zapnu manoeuvre braking? Díky.

fkabl
Jazdec
Jazdec
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 13.08.2010 08:16

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Príspevok od používateľa fkabl »

Je to asi divné, ale funkci "manoeuvre braking" nikde v menu nemám. Přitom mám model ME po FL s Blind Spot senzory se zabráněním kolize při vyparkování, Parkpitot
i ParkAssist.
Nevím, na co - na jakou výbavu je tedy funkce "manoeuvre braking" vázaná. Máto ji vůbec GOLf? Na netu jsou s touto funkcí dostupná jen videa s Passatem, Tiguanem,
T-rockem a novým Polem...
Je tu někdo s Golfem, kdo to opravdu zkoušel a komu to při couvání na stojící krabici skutečně samo zastaví?

stereomike80
Pretekár
Pretekár
Príspevky: 537
Dátum registrácie: 13.03.2009 15:12
Bydlisko: BA

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Príspevok od používateľa stereomike80 »

cau, ja som to skusal a funguje to podla popisu - fotky z golfu vyr. 11/2017, highline bez blind spot/parkassist len obyc. senzory

https://drive.google.com/open?id=0B6wUT ... lmeDNRMFQw
https://drive.google.com/open?id=0B6wUT ... w2RXpvdUVj

Ak to tam nemas, je to zrejme tym ze mas auto vyrobene skor ako 7/2017 odkedy tam tuto funkciu zacali davat

fkabl
Jazdec
Jazdec
Príspevky: 226
Dátum registrácie: 13.08.2010 08:16

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Príspevok od používateľa fkabl »

Tak pokud tuto funkci dostal Golf až od 7/2017, pak je záhada vyřešena. Já tuto funkci nemám, protože můj Golfík je o pár měsíců starší.
Škoda. Přijde mi to jako užitečná funkce. Nechápu, proč mi tuto informaci neposkytl VW, když jsem se ho na to písemně tázal.
Pokud to bylo před 7/2017 vázáno na příplatkovou funkci ACC (včetně Front Assist a City break...), tak lituji, že jsem si ji nepřiplatil.
Prodejce mi to v kombinaci s manuálem rozmluvil a o tom, že to umí zastavil při couvání na pevnou překážku, mi neřekl. Co už...

Billy-sk
Vodič
Vodič
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 28.12.2016 15:46

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Príspevok od používateľa Billy-sk »

A nedá sa to dokupit dodatocne? Ved by malo ist len sw. Tlacitko na volante, radar a snimace na aute uz su nie?

Používateľov profilový obrázok
lubobubik
Vodič
Vodič
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 15.11.2017 02:16

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Príspevok od používateľa lubobubik »

Ja sa len divim ze ked to funguje pri cuvani a auto vzdy samo zastavi pred prekazkou preco to tak nemoze fungovat aj do predu. Este sa mi nestalo ani raz pri parkovani pred velkymi nakupnymi centrami kde sa to hemzi ludmi na parkovisku (stalo sa mi ze som daval pozor na lavu stranu auta kde boli male deti a z prava mi dedo vosiel s vozikom pred auto) ze by mi to signalizovalo chodca pred autom. Videl som ukazkove videa vw ako auto zastalo ked mu vosiel chodec do cesty ale to bola plynula jazda a skusat to radsej nebudem.

Billy-sk
Vodič
Vodič
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 28.12.2016 15:46

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Príspevok od používateľa Billy-sk »

To je az od nejakej rychlosti. Rataju ze ked ides pomaly, tak skody nie su vysoke.

Používateľov profilový obrázok
lubobubik
Vodič
Vodič
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 15.11.2017 02:16

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Príspevok od používateľa lubobubik »

Ked cuvas tak mas aku rychlost? Tiez malu tak aj skody male tak tym to nebude

stereomike80
Pretekár
Pretekár
Príspevky: 537
Dátum registrácie: 13.03.2009 15:12
Bydlisko: BA

Re: Jízdní asistenti a "moderní pomocníci"

Príspevok od používateľa stereomike80 »

Je okolo toho trosku chaos, ale:

- Manoeuvre Braking pouziva len senzory - funkcia samotna je v podstate len softwarova zalezitost, rychlosti tak ako som napisal v predoslom prispevku ale max. do 10kmh. Funguje to samozrejme aj na prednu prekazku (ak mate predne senzory).

- ACC pouziva radar a dodrzuje nastavenu rychlost a monitoruje rychlost aut pred vami podla coho prisposobuje rychlost. Funguje pri 30 - 210 km/h.

- Front Assist - pouziva radar prip. aj kameru, monitoruje vzdialenost a ak sa rapidne zmensi, vie pripravit vozidlo na koliziu a zmiernit naraz (najvyssi ucinok brzd), pripadne zacne sam brzdit (v priprade DSG vie uplne zastavit).

- City Emergency Braking je "nadstavba" Front Assist, monitoruje okolie cca 10m. vpredu pred vozidlom. Tento system funguje pri pohybujucom sa aute od rychlosti od 5 do cca 30km/h, kedy vie prudko zastavit vozidlo pred prekazkou. Ak je rychlost vyssia, vie pribrzdenim a zvysenim ucinku brzd zmiernit koliziu, ale nezabrani jej.

Napísať odpoveď

Návrat na "Interiér + Elektronika"